Sort by

Ben has logged 86 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Just Don't Think I'll Scream

Just Don't Think I'll Scream

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Notturno

Notturno

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Pumpkin Eater

The Pumpkin Eater

1964
×
★★★½
Edit this entry  
28
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
French Exit

French Exit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dark City

Dark City

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Barkleys of Broadway

The Barkleys of Broadway

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Roberta

Roberta

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Identifying Features

Identifying Features

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dream On

Dream On

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
In & Out

In & Out

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Underneath

The Underneath

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Here and Elsewhere

Here and Elsewhere

1976
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Ruling Class

The Ruling Class

1972
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jeffrey

Jeffrey

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
How's It Going?

How's It Going?

1976
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Comic

The Comic

1969
×
★★★
Edit this entry  
18
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Numéro deux

Numéro deux

1975
×
★★★★
Edit this entry  
17
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Film About a Father Who

Film About a Father Who

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moulin Rouge

Moulin Rouge

1952
×
★★½
Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Veneno

Veneno

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry