Sort by

Ben has logged 66 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The End of the Affair

The End of the Affair

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★
Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Cage aux Folles

La Cage aux Folles

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Night of the Iguana

The Night of the Iguana

1964
×
★★★
Edit this entry  
27
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
High Heels

High Heels

1991
×
★★½
Edit this entry  
24
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Camille

Camille

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Swimfan

Swimfan

2002
×
Read the review Edit this entry  
18
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Royal Scandal

A Royal Scandal

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Reprise

Reprise

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Angel

Angel

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ahed's Knee

Ahed's Knee

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ritz

The Ritz

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Morgan: A Suitable Case for Treatment

Morgan: A Suitable Case for Treatment

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anne at 13,000 Ft.

Anne at 13,000 Ft.

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry