Sort by

Ben has logged 66 entries for films during December 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Procession

Procession

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
France

France

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sing 2

Sing 2

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Daybreak

Daybreak

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sparkle

Sparkle

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★½
Edit this entry  
18
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Birth

Birth

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
15
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Heart Is a Lonely Hunter

The Heart Is a Lonely Hunter

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Landscapers

Landscapers

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry