Sort by

Ben has logged 339 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Jerry Before Seinfeld

Jerry Before Seinfeld

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Reef

The Reef

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Red Road

Red Road

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
John's Gone

John's Gone

2010
×
Edit this entry  
15
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
Edit this entry  
15
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
Edit this entry  
14
Jason X

Jason X

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wasp

Wasp

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dog

Dog

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
Milk

Milk

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★
Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry