Ben has logged 409 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mosaic

Mosaic

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue

Blue

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Climax

Climax

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Keep Your Right Up

Keep Your Right Up

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Histoire(s) du Cinéma: Only Cinema

Histoire(s) du Cinéma: Only Cinema

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Agatha and the Limitless Readings

Agatha and the Limitless Readings

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alexander

Alexander

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Play of Light in Black-White-Gray

A Play of Light in Black-White-Gray

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Histoire(s) du Cinéma: Only Cinema

Histoire(s) du Cinéma: Only Cinema

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minority Report

Minority Report

2002
×
Read the review Edit this entry  
12
Histoire(s) du Cinéma: A Single (Hi)story

Histoire(s) du Cinéma: A Single (Hi)story

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry