Ben has logged 33 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Dedicated to Ozu

Five Dedicated to Ozu

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Woman Next Door

The Woman Next Door

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ouroboros

Ouroboros

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hellboy

Hellboy

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
Casa de Lava

Casa de Lava

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tim and Eric Awesome Show Great Job! Awesome 10 Year Anniversary Version, Great Job?

Tim and Eric Awesome Show Great Job! Awesome 10 Year Anniversary Version, Great Job?

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
The Geisha Boy

The Geisha Boy

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Burning Hot Summer

A Burning Hot Summer

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
Read the review Edit this entry  
09
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In Praise of Love

In Praise of Love

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry