Ben has logged 28 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass

Glass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The New ‘On Cinema’ Oscar Special

The New ‘On Cinema’ Oscar Special

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nobody's Daughter Haewon

Nobody's Daughter Haewon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The 2nd Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 2nd Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Francisca

Francisca

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
Read the review Edit this entry  
03
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Domino

Domino

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Serenity

Serenity

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Poison

Poison

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry