Sort by

<3 bennie <3 has logged 252 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Citizen Dog

Citizen Dog

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hour of the Furnaces

The Hour of the Furnaces

1968
×
Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bye Bye Africa

Bye Bye Africa

1999
×
Edit this entry  
25
Black Girl

Black Girl

1966
×
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry