benpanzeca has logged 238 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
A Generation

A Generation

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Forbidden Zone

Forbidden Zone

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Purl

Purl

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Float

Float

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Beaning

The Beaning

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bird People

Bird People

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kill List

Kill List

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grudge

The Grudge

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Material

White Material

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Crazy Ray

The Crazy Ray

1924
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry