• Alien: Covenant

    ★★★

  • The Circle

    ★★

  • Life

    ★★★

  • Logan

    ★★★

  • T2 Trainspotting

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Hidden Figures

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★

  • The Lost City of Z

    ★½

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • Split

    ★★½

  • The Founder

    ★★½

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Hounds of Love

    ★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Jason Bourne

    ★★

  • Creepy

    ★★★

  • Elle

    ★★★★

  • The Salesman

    ★★★★

  • American Honey

    ★★★½

  • Train to Busan

    ★★★

  • The Wailing

    ★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★½

  • Hush

    ★★★

  • Don't Breathe

    ★★

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★★

  • Deadpool

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★

  • Spotlight

    ★★★½

  • Green Room

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★

  • The Witch

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Spring

    ★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Housebound

    ★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Wild Tales

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Unfriended

    ★★★½

  • The Rover

    ★★★

  • It Follows

    ★★★★

  • The Quiet Ones

    ★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★

  • Winter's Tale

    ½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • Boyhood

    ★★★½

  • The Babadook

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • Ender's Game

    ★½

  • Her

    ★★★½

  • Prisoners

    ★★★½

  • Gravity

    ★★★★

  • Clear History

    ★★★½

  • Southcliffe

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★

  • Now You See Me

    ½

  • Nebraska

    ★★★★

  • The Great Beauty

    ★★★★