Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Circle

The Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Mist

The Mist

2007
×
★★½
Edit this entry  
22
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Founder

The Founder

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Split

Split

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Life

Life

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Omar

Omar

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gimme the Loot

Gimme the Loot

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
The Rover

The Rover

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bastards

Bastards

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★
Edit this entry  
02
Creepy

Creepy

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Storyville

Storyville

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
½
Edit this entry  
01
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
½
Edit this entry  
01
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★
Edit this entry  
08
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Edit this entry