Benjamin has logged 73 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
Read the review Edit this entry  
27
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Radio Flyer

Radio Flyer

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bonfire of the Vanities

The Bonfire of the Vanities

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shadow

Shadow

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
K-9

K-9

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
War Machine

War Machine

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Punchline

Punchline

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry