Sort by

Benjamin has logged 59 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Murder by Numbers

Murder by Numbers

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Believer

The Believer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In Harm's Way

In Harm's Way

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Longest Day

The Longest Day

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cowboy

Cowboy

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Alamo

The Alamo

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sirocco

Sirocco

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Flaming Star

Flaming Star

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
North to Alaska

North to Alaska

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dark Command

Dark Command

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Junior

Junior

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twins

Twins

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Max Payne

Max Payne

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fury

Fury

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
*batteries not included

*batteries not included

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Going Ape!

Going Ape!

1981
×
Read the review Edit this entry  
11
The Desperate Hours

The Desperate Hours

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Guilt Trip

The Guilt Trip

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Road to Rio

Road to Rio

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Donovan's Reef

Donovan's Reef

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Comancheros

The Comancheros

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Night Listener

The Night Listener

2006
×
★½
Read the review Edit this entry