Sort by

Ben has logged 300 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Do-Over

The Do-Over

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kundun

Kundun

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Money Plane

Money Plane

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Othello

Othello

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fear X

Fear X

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry