Bernard has logged 112 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bedazzled

Bedazzled

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Antlers

Antlers

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Host

Host

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Times of Harvey Milk

The Times of Harvey Milk

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Shirley

Shirley

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Plot Against America

The Plot Against America

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vivarium

Vivarium

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
BASEketball

BASEketball

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lodge

The Lodge

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raw

Raw

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
13th

13th

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry