Sort by

Graham has logged 551 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sting

The Sting

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Young Girl at the End of the 60s in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the 60s in Brussels

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wanda

Wanda

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Signs

Signs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Histoire(s) du cinéma

Histoire(s) du cinéma

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry