Sort by

Graham has logged 55 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pacifiction

Pacifiction

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tori and Lokita

Tori and Lokita

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Long Live Death

Long Live Death

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Visions of Eight

Visions of Eight

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Movie Stars

The Last Movie Stars

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thampu

Thampu

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Louis Theroux: The Most Hated Family in America

Louis Theroux: The Most Hated Family in America

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Louis Theroux: Savile

Louis Theroux: Savile

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Flight of the Phoenix

The Flight of the Phoenix

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Front

The Front

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry