• Assault on Precinct 13

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Deep Red

    ★★★★½

  • The Man with the Golden Gun

    ★★★

  • Black Christmas

    ★★★★½

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★½

  • Blazing Saddles

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★★★

  • Mean Streets

    ★★★★

  • Live and Let Die

    ★★★

  • Ganja & Hess

    ★★★★½

  • The Baby

    ★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Diamonds Are Forever

    ★½

  • Hi, Mom!

    ★★★★

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★★★★

  • The Wedding Party

    ★★★

  • The Alphabet

    ★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Big Shave

  • Who's That Knocking at My Door

    ★★★

  • You Only Live Twice

    ★★★½

  • Casino Royale

    ★★

  • Absurd Encounter with Fear

    ★★★½

  • Fictitious Anacin Commercial

    ★★★

  • Thunderball

    ★★

  • Goldfinger

    ★★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • From Russia with Love

    ★★★★

  • Lord of the Flies

    ★★★½

  • The Birds

    ★★★★

  • What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

  • Dr. No

    ★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★★★★

  • Casino Royale

    ★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★★

  • The Last Time I Saw Paris

    ★★

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Great Train Robbery

  • Band Battle

    ★½

  • The Lord of the Rings Collection

    ★★★★★