Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Charlotte and Her Boyfriend

Charlotte and Her Boyfriend

1960
×
Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Emilie Muller

Emilie Muller

1994
×
Edit this entry  
11
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Rose

The Rose

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
04
Raw

Raw

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Edit this entry  
30
Crash

Crash

1996
×
★★
Edit this entry  
30
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
16
Clerks

Clerks

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Song Remains the Same

The Song Remains the Same

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★½
Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry