• A Goofy Movie

    A Goofy Movie

    ★★★

    alana haim would be proud i’m rewatching this

  • Super Fly

    Super Fly

    ★★½

    curtis mayfield did not come to play when he made this score, i’ll tell you that much.

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★½

    WOW WOW WOWW. i loved this so soo much more than i initially thought i was going to! normally with a runtime as long as this one i tend to space off, especially around the center of the second and third acts, but inglourious basterds had my undivided attention the entire time. i fully believe this film will get bumped up to five stars when i give it a rewatch. so incredibly captivating!!

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    easily the most joyous experience i’ve had in the theater thus far. i laughed, i cried, i smiled so damn hard my cheeks hurt… spider-man no way home was a ride. i have so many words. the return of all the villains was so much fun (love u willem dafoe), and seeing toby mcguire’s and andrew garfield’s spider-mans interact with tom holland’s was so cute, my childhood self was definitely beaming with joy. also, ned being able to create portals like dr. strange??? jaw on the floor.

  • Dead Poets Society

    Dead Poets Society

    ★★★★★

    oh to have a teacher like mr. keating, what a dream it would be.

  • The Piano

    The Piano

    ★★★★

    i’ve been longing to cross this off my watchlist recently, and after watching campion’s newest release the power of the dog earlier this week, i knew now was the time. to be frank, i enjoyed the piano more than campion’s newest film. perhaps this is because i’m a sucker for any film that has passion as a driving force, and well, the protagonist’s passion and love for piano is made blatantly clear. great performances in this, as well as beautiful cinematography, but practically all the male characters were extremely unlikeable in my opinion, so that brings the score down. nevertheless, a great watch and beautiful film!

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★½

    benedict cumberbatch deserves every appraisal that has come his way regarding this performance. you can't help but feel for the characters, especially so regarding those of dunst and cumberbatch. although i did find the power of the dog to be a bit slow in pace, i can't deny that campion created a mesmorizing, atmospheric western that will most likely be on my mind for days to come.

  • Eternals

    Eternals

    ★★★½

    i’d let druig mind control me any day of the week (especially in that leather jacket)

  • Fight Club

    Fight Club

    ★★★★★

    look out world! i will be taking on the personality of marla singer for the foreseeable future! and i will make it everyone’s problem!

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★½

    after the cool girl monologue, i am forever a changed woman.

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★★★

    this is one of the best films i’ve seen recently; so glad i finally marked it off my watchlist. denis villeneuve, you genius!

  • Aquaman

    Aquaman

    ★½

    an additional half star for playing greta van fleet (even if it was only for thirty seconds)