Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Laggies

Laggies

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spanking the Monkey

Spanking the Monkey

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Teacher

A Teacher

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Nun

The Nun

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Making Friends: A Story of A Time in Isolation

Making Friends: A Story of A Time in Isolation

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Read the review Edit this entry  
08
Sailing with Bushnell Keeler

Sailing with Bushnell Keeler

1967
×
Edit this entry  
08
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
Edit this entry  
08
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
08
Snake Bite

Snake Bite

2016
×
Edit this entry  
08
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Addicted to Fresno

Addicted to Fresno

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mrs. Fletcher

Mrs. Fletcher

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ratatouille: The TikTok Musical

Ratatouille: The TikTok Musical

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Win It All

Win It All

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
All My Life

All My Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Call

The Call

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tesla

Tesla

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Am Greta

I Am Greta

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry