• The Hills Have Eyes

    The Hills Have Eyes

    ★★

    hmmm, i prefer the original

  • Corsage

    Corsage

    ★★★★

    i too would smoke all the time if my cigarettes were purple

  • The Eternal Daughter

    The Eternal Daughter

    ★★★½

    thought the ghost she saw at first was the queen

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★½

    so much lovelier and engaging on a rewatch. found myself more engaged in the story and characters than on the first watch. what a lovely little piece of storytelling <3

  • The Kings of Summer

    The Kings of Summer

    ★★★½

    unbelievably nostalgic

  • Smile

    Smile

    ★★★★

    traumatising, never watching this again

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★★

    bought on dvd for 20p today, bloody bargain

  • Geographies of Solitude

    Geographies of Solitude

    ★★★★

    one of those films you hope that in the future is used as material in film school as it’s truly beautiful filmmaking

  • Palm Trees and Power Lines

    Palm Trees and Power Lines

    ★★★

    utterly heartbreaking, wanna give lea the biggest hug

  • Juno

    Juno

    ★★★★½

    fall in love more and more with this film every time i watch it <3

  • Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness

    ★★★★½

    i think this worked even better knowing i was wearing a h&m cardigan and tshirt…big smiles all around

  • Twilight

    Twilight

    watched just to listen to decode by paramore during the credits