Sort by

James has logged 585 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Highlander

Highlander

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
19
The Platform

The Platform

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hebrew Hammer

The Hebrew Hammer

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Full-Court Miracle

Full-Court Miracle

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Money Plane

Money Plane

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spice World

Spice World

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I Am Greta

I Am Greta

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
Read the review Edit this entry  
01
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry