Sort by

James has logged 312 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
This Much I Know to Be True

This Much I Know to Be True

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Kimi

Kimi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
½
Read other review Edit this entry  
22
Deadstream

Deadstream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Soft & Quiet

Soft & Quiet

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Neptune Frost

Neptune Frost

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Smile

Smile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Blonde

Blonde

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fall

Fall

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry