Sort by

James has logged 42 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paranoia Agent

Paranoia Agent

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Antlers

Antlers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Seventh Curse

The Seventh Curse

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry