• Perfect Days

    Perfect Days

    ★★★★½

    Not to get all Nicole Kidman but sometimes a movie feels made for you. It speaks to what you're going through and can be exactly what you need to gain perspective. That was Perfect Days for me this Saturday night. Cut right through me and the perpetual depression I've been in the last month or so like medicine for my soul. A soundtrack plucked straight from my childhood disarming me into a wistful vulnerable sense. The story is a beautiful…

  • Parasyte: Part 2

    Parasyte: Part 2

    ★★★

    Pretty much the same as part 1 but much longer, with more pacing issues and a feeling of wasted potential.

    Probably wouldn't recommend.

  • 25th Hour

    25th Hour

    ★★★★½

    Totally forgot to log this one. Loved absolutely everything about this with the exception of the editing. By being decidedly not about 9/11 and only using it as a backdrop it is somehow the greatest narrative film dealing with its fallout coming out of the immediate aftermath that I've seen, maybe even still today. That famous monologue is just a cinematic orgasm. Glad I finally got around to watching this so I can sing its praises with the rest of you. This is criminally underseen and rated.

    Absolutely recommend

  • How to Have Sex

    How to Have Sex

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    On a beach? More like how not to have sex amirie?

    Admirably catches a wide range of tones thanks to some strong and confident direction and excellent performances made even more impressive by how early in the careers everyone involved is. Really powerful ending. The fact that Badger turned out to be a hero was the greatest plot twist of the year.

    Would recommend.

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★

    Greatly adore this but I think it's my least favorite of Lanthimos' American films. I'm head over heels with everything in the resort but things fall apart a bit for me once we enter the woods. Having said that I liked it a bit more on a revisit. Completely forgot how stacked this cast is.

    Would recommend.

  • The Spook Who Sat by the Door

    The Spook Who Sat by the Door

    ★★★★½

    This is not about hating white folks… this is about loving freedom enough to fight and die for it.

    Cinema as activism. Revolutionary Black Nationalism characterized in film. Hard-hitting and much more than just a product of its time. Will probably go down as one of if not the best first watches I'll have this year.

    Absolutely recommend

  • Cade: The Tortured Crossing

    Cade: The Tortured Crossing

    ½

    I was the only one out of all my friend groups that is aware of true cinema that didn't get to see this on the theatrical run. Breen I live in Vegas, your hometown, and not a single screening here! Anyway, the first and third acts are some of the best bonkers shit he's done. It's the whole middle that's comprised of either Cade walking around disappointed, Cale walking around stealing medicine, and patients screaming on an endless loop that had me beginning to question my sanity and time itself.

    Absolutely recommend.

  • Showdown in Little Tokyo

    Showdown in Little Tokyo

    ★★★½

    Bumping this up a half a star cause it's just a lot of fun. Whether it's Brandon Lee's awful comedic timing or Dolph explaining Brandon's culture to him throughout the entire film is just utter 80's nonsense.

    Would recommend.

  • All of Us Strangers

    All of Us Strangers

    ★★★★

    This was the perfect film to nurse a Valentine's hangover with. Beautifully ethereal, emotionally devastating, and deceptively simple. Lots of deserved love for Paul Mescal but Andrew Scott's the real heavy hitter here. Pretty upset I missed this one in the theater.

    Would recommend.

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You

    ★★★★

    I was 8 years old when this came out. It would occasionally be recommended during the rom-com's rain in the 2000s with promises of how it's so much better than those other attempts at Shakespeare in high school. But at that time my tastes were more geared towards what I felt was the other side of this genre's coin, the sex comedy. Even now when at a point where I knew I could appreciate it, if not then at least…

  • Super Fly

    Super Fly

    ★★★★

    This might be my new favorite for the genre. Just as hard-hitting as anything else released at the time and twice as creative. O'Neal's performance is criminally overlooked as is Gordon Parks Jr.'s direction pushing forward what his father created just a year before. Blaxploitation films are known for having kick-ass themes if not the entire soundtrack, and this one just might take the cake. So it doesn't hurt that the film is like 40% montages capturing early 70's Manhattan entirely set to Curtis Mayfield bangers.

    Would recommend.

  • Symbiopsychotaxiplasm: Take 2 ½

    Symbiopsychotaxiplasm: Take 2 ½

    ★★½

    The lightning in a bottle that is the first could not be repeated. Even more unfortunate is that there's a whole scene in which one talks about the misgivings of a sequel, succinctly pointing out exactly why this doesn't work.

    Probably wouldn't recommend.