2019

Betsalel Betsalel’s year to date

Betsalel’s highest rated films

  • The Human Condition

    ★★★★★

  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★½

  • Down by Law

    ★★★★½

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★★½

  • The Human Condition II: Road to Eternity

    ★★★★½

  • The Human Condition I: No Greater Love

    ★★★★½

  • The Wailing

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 139 Films watched
  • 11.6 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Bob & Carol & Ted & Alice

Jul 22

Most Watched

The Irishman

twice

Chopping Mall

twice

Once Upon a Time… in Hollywood

twice

Last Film

Dial Code Santa Claus

Dec 3

Genres, Countries & Languages

Horror
70 films
Drama
58 films
Thriller
40 films
Comedy
34 films
Sci Fi
24 films
Mystery
21 films
Action
20 films
Fantasy
16 films
Crime
15 films
Adventure
15 films
USA
101 films
UK
14 films
France
11 films
Japan
8 films
China
7 films
Canada
6 films
Germany
6 films
Poland
4 films
New Zealand
4 films
Italy
3 films
English
111 films
Spanish
14 films
Japanese
13 films
Italian
13 films
French
13 films
German
9 films
Chinese
7 films
Latin
4 films
Russian
3 films
Polish
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 41 Added 925

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Betsalel’s most liked review

The Lighthouse

★★★★

Screened at the Cinedome featuring a Q&A with Robert Eggers and Willem Dafoe.

Still trying to comprehend exactly what I just saw but what I do know is that I fully enjoyed the experience. I really can't believe Eggers had the courage to do this on his sophomore effort. One…

More reviews

Betsalel’s most liked list

Hooptober 2019 666

My first hooptober. Started September 13 instead of 15, Friday the 13th. I mean come on. Arranged in the order watched.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Hobgoblins
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Hours and Times
Average weighted rating:

3.3

Films Betsalel watched in 2019

  • Dial Code Santa Claus
  • Tigers Are Not Afraid
  • Knives Out
  • The Irishman
  • The Green Inferno
  • Blood Rage
  • Good Boys
  • An Elephant Sitting Still
  • Toy Story 4
  • Southbound
  • Down by Law
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • Next Floor
  • Personal Shopper
  • Last Days
  • The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years
  • The Lost Boys
  • Zero for Conduct
  • The Old Man & the Gun
  • Shivers
  • Echo in the Canyon
  • Booksmart
  • The Exorcist III
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Between Two Ferns: The Movie
  • The Hours and Times
  • The Farewell
  • The Human Condition
  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer
  • The Human Condition II: Road to Eternity
  • The Human Condition I: No Greater Love
  • The Irishman
  • Oh, Hello: On Broadway
  • One Cut of the Dead
  • Dolemite Is My Name
  • Dark Phoenix
  • Hush... Hush, Sweet Charlotte
  • Chopping Mall
  • Bloody Birthday
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Hour of the Wolf
  • Eaten Alive
  • A Simple Plan
  • Last Shift
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Nosferatu
  • The Dead Don't Die
  • Hellraiser: Hellseeker
  • The Omen
  • Sadako vs. Kayako
  • The Lighthouse
  • Gerald's Game
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Birds
  • Blacula
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • The Wailing
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Spider-Man: Far from Home
  • Hatchet
  • Tales from the Darkside: The Movie
  • Asylum
  • Twilight Zone: The Movie
  • Black Sabbath
  • Creepshow 2
  • Tales from the Crypt
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Death Becomes Her
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • First Love
  • Children of the Corn III: Urban Harvest
  • Frankenstein
  • The Frighteners
  • The Slumber Party Massacre
  • Joker
  • Planet Terror
  • Mister America
  • River of Grass
  • Humanoids from the Deep
  • Tammy and the T-Rex
  • Kuso
  • Deep Red
  • Possession
  • In the Mouth of Madness
  • Parasite
  • The Double Life of Véronique
  • The Tingler
  • Lady Terminator
  • The Fog
  • Spielberg
  • Hobgoblins
  • Ad Astra
  • The Others
  • Cat People
  • Godzilla Raids Again
  • [REC]
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Battle at Big Rock
  • The 'Burbs
  • Jungle Book
  • 10 Cloverfield Lane
  • Under the Shadow
  • Three Colors: Red
  • Three Colors: White
  • Three Colors: Blue
  • Serenity
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • High Noon
  • The Most Dangerous Game
  • The Vikings
  • Godzilla: King of the Monsters
  • The Skin I Live In
  • Taxi Driver
  • The Man Who Fell to Earth
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Love Witch
  • Apocalypse Now
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Mean Streets
  • The Nice Guys
  • Chopping Mall
  • Harold and Maude
  • Zodiac
  • World on a Wire
  • Them!
  • The Thing from Another World
  • Freaks
  • The Haunting
  • House on Haunted Hill
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Crawl
  • Midnight Cowboy
  • Easy Rider
  • Bob & Carol & Ted & Alice

World Map

Highly rated films Betsalel missed

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Marriage Story
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Bacurau
  • Bring the Soul: The Movie
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more