Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★½
Edit this entry  
16
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Reason I Jump

The Reason I Jump

2020
×
Edit this entry  
14
The Hole

The Hole

2001
×
★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Phil Wang: Philly Philly Wang Wang

Phil Wang: Philly Philly Wang Wang

2021
×
Edit this entry  
02
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

1949
×
★★★
Edit this entry  
30
Nanny McPhee and the Big Bang

Nanny McPhee and the Big Bang

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

1933
×
★★★½
Edit this entry  
28
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Strike!

Strike!

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Poison Ivy

Poison Ivy

1992
×
★★
Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
17
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★
Edit this entry  
16
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Edit this entry  
15
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Allegiant

Allegiant

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Insurgent

Insurgent

2015
×
★½
Edit this entry  
12
Divergent

Divergent

2014
×
★★
Edit this entry  
11
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★
Edit this entry  
09
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry