Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
Edit this entry  
01
Little White Lies

Little White Lies

2010
×
Edit this entry  
15
What's in a Name

What's in a Name

2012
×
Edit this entry  
13
Hysteria

Hysteria

2011
×
Edit this entry  
04
Goya's Ghosts

Goya's Ghosts

2006
×
Edit this entry  
03
Mrs Lowry & Son

Mrs Lowry & Son

2019
×
Edit this entry  
24
My Rembrandt

My Rembrandt

2019
×
Edit this entry  
10
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
Edit this entry  
07
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
Edit this entry  
06
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
Edit this entry  
03
Summer 1993

Summer 1993

2017
×
Edit this entry  
31
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
Edit this entry  
30
Frozen River

Frozen River

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ana, My Love

Ana, My Love

2017
×
Edit this entry  
21
Persian Lessons

Persian Lessons

2020
×
Edit this entry  
24
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
Edit this entry  
15
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Mondays in the Sun

Mondays in the Sun

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Begin Again

Begin Again

2013
×
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
26
Collective

Collective

2019
×
Edit this entry  
25
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
Edit this entry  
24
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
Edit this entry  
24
The Celebration

The Celebration

1998
×
Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
Edit this entry  
01
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
Edit this entry  
30
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
Edit this entry  
27
System Crasher

System Crasher

2019
×
Edit this entry  
25
A Prophet

A Prophet

2009
×
Edit this entry  
24
A Bag of Marbles

A Bag of Marbles

2017
×
Edit this entry  
17
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
16
All the Vermeers in New York

All the Vermeers in New York

1990
×
Edit this entry  
11
The New Pope

The New Pope

2020
×
Edit this entry  
10
The Way Back

The Way Back

2010
×
Edit this entry  
29
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
Edit this entry  
26
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
Edit this entry  
22
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
Edit this entry  
20
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
About Time

About Time

2013
×
Edit this entry  
14
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
Edit this entry  
07
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
Edit this entry  
06
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
06
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
Edit this entry  
02
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
Edit this entry  
30
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★★★
Edit this entry