kübra has logged 105 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Destiny

Destiny

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clouds

Clouds

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Father and My Son

My Father and My Son

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An American Crime

An American Crime

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cell 211

Cell 211

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Worry, I'm Fine

Don't Worry, I'm Fine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
303

303

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Our Grand Despair

Our Grand Despair

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Café de Flore

Café de Flore

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
365 Days

365 Days

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Alone

Alone

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry