Sort by

Fred has logged 131 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Meantime

Meantime

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Speedy

Speedy

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Movie

American Movie

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Afternoon Delight

Afternoon Delight

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Signs

Signs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry