alisa🍷 has logged 77 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
30
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Teen Witch

Teen Witch

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
Edit this entry  
19
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sabrina the Teenage Witch

Sabrina the Teenage Witch

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Allure

Allure

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Psychout for Murder

Psychout for Murder

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Witches

The Witches

1990
×
Read the review Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry