RSS feed for beyondthesea
  • Men in Black: International

    Men in Black: International

    ★★½

    I really wanted to like this. I didn't go in expecting to have my mind blown. The other Men In Black movies were fun summer comedies mostly carried by their charismatic leads, and I assumed that this would be like that. Unfortunately, none of the jokes landed. I don't think I laughed a single time. The dialogue also wasn't very strong, and the plot was extremely predictable. I pretty much knew how the movie was going to end half an…

  • Snowden

    Snowden

    ★★★

    I watched this before seeing Citizenfour, which I think was the right call because I was able to just enjoy it without comparing it to a film that, by all accounts, seems to be better.

  • Sydney White

    Sydney White

    ★½

    No, no, no,
    Stick to the stuff you know
    If you wanna be cool
    Follow one simple rule
    Don't mess with the flow, no, no
    Stick to the status quo

  • Starship Troopers

    Starship Troopers

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Dizzy deserved better

  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This movie was honestly a lot better than I was expecting. I wouldn’t say it was good necessarily, but it probably wasn’t in the bottom three X-Men movies either. All the actors brought their A-game, including J Law, who I feel like has been phoning it in to the X-Men movies for a while. It wasn’t the best ending for a 22-year franchise, but they didn’t know it was going to be when they made it, so that’s not really…

  • Captain Fantastic

    Captain Fantastic

    ★★★★½

    Us: We should improve society

    Viggo Mortensen: And yet you live in society

  • Wine Country

    Wine Country

    ★★½

    I can't say I enjoyed this. It kind of just made me want to watch Bridesmaids. But it was worth it for that Nanny painting

  • Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

    Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

    ★★★★

    A true comedy of errors

  • Heathers

    Heathers

    ★★★★

    Kurt's dad really said gay rights in 1988

  • Handsome Devil

    Handsome Devil

    ★★★

    I was going to call this school's obsession with rugby unrealistic, and then I remembered that my high school had a flat-screen TV in the trophy case.

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★½

    Scavenger Hunt 50
    A film with queer themes

    This movie felt like a dream

  • Brightburn

    Brightburn

    ★★★

    Scavenger Hunt 50
    A movie that focuses on someone’s relationship with their mother

    Definitely more gore than I was expecting, but I enjoyed the slow burn and the jump scares really worked for me.