Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Daniel Sloss: Live Shows

Daniel Sloss: Live Shows

2018
×
Edit this entry  
06
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
Read the review Edit this entry  
14
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Raw

Raw

2016
×
★★
Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★
Edit this entry  
07
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Soul Kitchen

Soul Kitchen

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
More Than Two Hours

More Than Two Hours

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Nimic

Nimic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Edit this entry  
31
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry