barbara has logged 51 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Breakfast on Pluto

Breakfast on Pluto

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Peacock

Peacock

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Broken

Broken

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Picture Perfect

Picture Perfect

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The American President

The American President

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crash

Crash

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Best Laid Plans

Best Laid Plans

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lolita

Lolita

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Party

The Party

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Candy

Candy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jeepers Creepers 2

Jeepers Creepers 2

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
The Oranges

The Oranges

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Crush

The Crush

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Already Tomorrow in Hong Kong

Already Tomorrow in Hong Kong

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Anna

Anna

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry