RSS feed for bigbootybobby
  • Pet Sematary

    Pet Sematary

    ★★★½

    It’s pretty damn good until the third act.

  • Bumblebee

    Bumblebee

    ★★★½

    Bumblebee is Spielberg meets Brad Bird. It’s nice to see a Transformers movie with heart.

  • Climax

    Climax

    ★★★½

    Drugs are bad, y’all.

  • First Reformed

    First Reformed

    ★★★★

    Climate change is bad, y’all.

  • Eraserhead

    Eraserhead

    ★★★★

    Apparently, this is the 1,000th film I’ve watched. It was an appropriate choice. It’s easy to see how this film laid the foundation for the rest of Lynch’s career. And boy, David Lynch sure was terrified of fatherhood and Philadelphia.

  • American Pie

    American Pie

    ★★½

    The movie’s revelation is a nice message for young folks. However, the film’s resolution is too abrupt.

  • Abducted in Plain Sight

    Abducted in Plain Sight

    ★★★½

    Good lord, the first half of the movie is a whirlwind.

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★

    Wonderfully perverse. Emma Stone is phenomenal.

  • The Mule

    The Mule

    ★★½

    Clint is still racist and horny

  • Aquaman

    Aquaman

    ★½

    Kill the DCEU

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★

    It’s full of disturbing images, but I’m not sure they mean anything. And it’s so damn long.

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★½

    Did a robot put this together?