2018

bigbootybobby bigbootybobby’s year in review

bigbootybobby’s highest rated films

  • Se7en

    ★★★★★

  • Sideways

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Old Man & the Gun

    ★★★★

  • The People Under the Stairs

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 132 Films watched
  • 11 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

The Room

Jan 1

Last Film

Black Mirror: Bandersnatch

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Comedy
46 films
Drama
42 films
Horror
39 films
Thriller
29 films
Action
22 films
Adventure
20 films
Sci Fi
19 films
Mystery
18 films
Romance
14 films
Fantasy
13 films
USA
125 films
UK
13 films
France
5 films
Canada
3 films
China
3 films
Australia
2 films
Germany
2 films
Italy
2 films
Vietnam
1 film
Japan
1 film
English
129 films
Spanish
9 films
French
8 films
Chinese
5 films
Portuguese
4 films
Russian
4 films
German
3 films
Japanese
3 films
Italian
3 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 45 Added 359

Watchlist

Stars

Directors

Crew

bigbootybobby’s most liked review

The Shape of Water

★★½

This movie better not win Best Picture. It’s goddamn overrated. It looks good, but it has very little heart. Besides the performances and visuals, there’s no reason for this film to exist. And maybe that justifies it for most people, but I did not feel a damn thing watching this movie.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Fartcopter

Films watched in 2018

  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Aquaman
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Rampage
  • Kong: Skull Island
  • Ralph Breaks the Internet
  • Mommy Dead and Dearest
  • Overlord
  • Suspiria
  • Bohemian Rhapsody
  • The Old Man & the Gun
  • Dude Bro Party Massacre III
  • Little Evil
  • An American Werewolf in London
  • Halloween
  • First Man
  • The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia
  • The Open House
  • The House of the Devil
  • The People Under the Stairs
  • Making Fun: The Story of Funko
  • Deep Blue Sea
  • New Nightmare
  • Annihilation
  • A Star Is Born
  • A History of Horror
  • Unfriended: Dark Web
  • Venom
  • Hellraiser
  • The Bye Bye Man
  • The Hills Have Eyes
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Hell Fest
  • La Bamba
  • John Wick
  • Scream 4
  • Scream 3
  • Scream 2
  • Scream
  • Christine
  • Clerks
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • Batman Ninja
  • A Simple Favor
  • Beetlejuice
  • Smokey and the Bandit
  • Juliet, Naked
  • The Nun
  • Fartcopter
  • Frank Pierre Presents: Pierre Resort & Casino
  • The Salad Mixxxer
  • Smart Pipe
  • Swords, Knives, Very Sharp Objects and Cutlery
  • Broomshakalaka
  • NewsHits
  • This House Has People in It
  • Searching
  • Crazy Rich Asians
  • The Death of Superman
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Slender Man
  • The Meg
  • BlacKkKlansman
  • Eighth Grade
  • Se7en
  • Skyscraper
  • Tully
  • The Crazies
  • Them
  • Love, Simon
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Game Night
  • Daredevil
  • The First Purge
  • The 40 Year Old Virgin
  • Ant-Man and the Wasp
  • Super Mario Bros.
  • The Eyes of My Mother
  • Solo: A Star Wars Story
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Strange Thing About the Johnsons
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Incredibles 2
  • Bao
  • Hereditary
  • I, Tonya
  • The Godfather
  • Gerald's Game
  • Paddington 2
  • Deadpool 2
  • Mallrats
  • Hari Kondabolu: Warn Your Relatives
  • Life of the Party
  • Avengers: Infinity War
  • Deidra & Laney Rob a Train
  • Zack and Miri Make a Porno
  • Blockers
  • Ready Player One
  • Isle of Dogs
  • Wonder
  • Andre the Giant
  • Carrie
  • A Quiet Place
  • Sideways
  • The Strangers: Prey at Night
  • Friday the 13th
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Man on the Moon
  • Veronica
  • Lucky
  • Wild at Heart
  • Phantom Thread
  • Call Me by Your Name
  • Schindler's List
  • Get Out
  • Black Panther
  • Lost Highway
  • The Florida Project
  • Larry David: Curb Your Enthusiasm
  • The Shape of Water
  • Camp Rock
  • Lady Bird
  • Paddington
  • Rent
  • Selma
  • Bridget Jones's Baby
  • Creep 2
  • The Disaster Artist
  • Mulan
  • Moana
  • The Room

Highly rated films bigbootybobby missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway
  • Burn the Stage: The Movie
  • Blindspotting

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more