Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harvey

Harvey

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happening

Happening

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The River

The River

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Othello

Othello

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Diana: The Musical

Diana: The Musical

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
30
What Happened on Twenty-Third Street, New York City

What Happened on Twenty-Third Street, New York City

1901
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
SHOP: A Pop Opera

SHOP: A Pop Opera

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mother

Mother

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Children of Hiroshima

Children of Hiroshima

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
If I Should Die Before I Wake

If I Should Die Before I Wake

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Le Plaisir

Le Plaisir

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Europe '51

Europe '51

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Forbidden Games

Forbidden Games

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Please Hold

Please Hold

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Limelight

Limelight

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Captain Ahab: The Story of Dave Stieb

Captain Ahab: The Story of Dave Stieb

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prelude 14

Prelude 14

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rage Net

Rage Net

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
In Time

In Time

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry