Francis has logged 189 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dirt

The Dirt

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night Music

Night Music

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yomeddine

Yomeddine

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
BUtterfield 8

BUtterfield 8

1960
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
American History X

American History X

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Milk

Milk

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Gook

Gook

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thunder

Thunder

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghost

Ghost

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Spiral

The Spiral

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Flirtatious Woman

A Flirtatious Woman

1955
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Melvin Goes to Dinner

Melvin Goes to Dinner

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry