Sort by

Francis has logged 298 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Because Men in Silk Shirts on Lagos Nights

Because Men in Silk Shirts on Lagos Nights

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Present

The Present

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Divine Intervention

Divine Intervention

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nine

Nine

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
More

More

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
El Conde

El Conde

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Outlaw Johnny Black

Outlaw Johnny Black

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hangman

The Hangman

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Invisible Beauty

Invisible Beauty

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Village of Mist

The Village of Mist

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midway

Midway

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Jawan

Jawan

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Passages

Passages

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beneath the Skin

Beneath the Skin

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Retribution

Retribution

2023
×
Read the review Edit this entry  
06
Golda

Golda

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
BS High

BS High

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Meat Love

Meat Love

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Gorilla

The Gorilla

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Din of Celestial Birds

Din of Celestial Birds

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Air

Air

2023
×
Read the review Edit this entry  
25
The Expendables

The Expendables

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Perfumed Nightmare

Perfumed Nightmare

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry