Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Lolita

Lolita

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Titan

The Titan

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Jocks

Jocks

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Beach Girls

The Beach Girls

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
He Walked by Night

He Walked by Night

1948
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Walker

The Walker

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Assassins

Assassins

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Violent Streets

Violent Streets

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★★
Edit this entry  
03
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Edit this entry  
02
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Louis Theroux: Murder in Milwaukee

Louis Theroux: Murder in Milwaukee

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Heroic Ones

The Heroic Ones

1970
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Kentucky Fried Movie

The Kentucky Fried Movie

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★½
Edit this entry  
25
Major Payne

Major Payne

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lantana

Lantana

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Executive Decision

Executive Decision

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Edit this entry  
21
Vendetta

Vendetta

1971
×
★★½
Edit this entry  
20
A Night in Casablanca

A Night in Casablanca

1946
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Wolves

The Wolves

1971
×
★★★½
Edit this entry  
16
Last Man Standing

Last Man Standing

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mickey One

Mickey One

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Edit this entry  
11
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
11
In the Fog

In the Fog

2012
×
★★★★
Edit this entry