Sort by

Jesus has logged 44 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sanshiro Sugata Part Two

Sanshiro Sugata Part Two

1945
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Most Beautiful

The Most Beautiful

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aniara

Aniara

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Stand

The Stand

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Stand

The Stand

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The King and I

The King and I

1956
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The House

The House

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Notorious

Notorious

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry