Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
1408

1408

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Güeros

Güeros

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fear

Fear

1996
×
★★★
Edit this entry  
02
Killing Cabos

Killing Cabos

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stay

Stay

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Closer

Closer

2004
×
★★
Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry