Sort by

maria has logged 279 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elephant

Elephant

2003
×
★★
Edit this entry  
25
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★½
Edit this entry  
15
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Locke

Locke

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Men

Men

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry