Bilge has logged 105 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Love

Love

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Mercy

The Mercy

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ethos

Ethos

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Circle

Circle

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Daddy

Daddy

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Filth

Filth

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aaahh Belinda

Aaahh Belinda

1986
×
Edit this entry  
15
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★★
Edit this entry