Sort by

Bill has logged 420 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Censor

Censor

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★½
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
Tom and Jerry: A Nutcracker Tale

Tom and Jerry: A Nutcracker Tale

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★½
Edit this entry  
04
Peninsula

Peninsula

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry