Bill has logged 36 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★
Edit this entry  
26
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
26
Game of Death

Game of Death

1978
×
Edit this entry  
25
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
23
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
14
The Mission

The Mission

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★½
Edit this entry  
13
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry