Sort by

Bill has logged 62 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Edit this entry  
28
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★
Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Edit this entry  
25
City of Women

City of Women

1980
×
★★★
Edit this entry  
25
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Edit this entry  
24
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Edit this entry  
23
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Crow

The Crow

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Still of the Night

Still of the Night

1982
×
★★½
Edit this entry  
15
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Little Things

The Little Things

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★½
Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Head

Head

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry