Sort by

Bill has logged 416 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Edit this entry  
29
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Happening

Happening

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★
Edit this entry  
26
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★★
Edit this entry  
25
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sanctuary

Sanctuary

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nun II

The Nun II

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Nun

The Nun

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Bait

Bait

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★
Edit this entry  
03
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Batman

Batman

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
Enys Men

Enys Men

2022
×
★½
Edit this entry