Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Bill Griff

Bill Griff

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Bill
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Bill’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Amour

    Amour 2012

    ★★★★½ Watched by Bill Griff 21 May 2022

    Michael Haneke Try Not to Destroy Your Heart Edition Impossible No Clickbait 99% Fail

  • Tokyo Story

    Tokyo Story 1953

    ★★★★ Watched by Bill Griff 21 May 2022

    I love how Ozu channeled Family Guy with those musical scene transitions. So artful and poetic, I was expecting Peter Griffin to step out and bow to the characters.

  • Caché

    Caché 2005

    ★★★★½ Watched by Bill Griff 19 May 2022

    Not enough scenes of Georges Laurent transmorphing into Bill Pullman and going on long drives in the desert

  • Men

    Men 2022

    ★★★ Watched by Bill Griff 19 May 2022

    Men only want one thing and it’s fucking with Jessie Buckley while she’s girlbossing

  • Persona

    Persona 1966

    ★★★★ Watched by Bill Griff 17 May 2022

    What my two brain cells do while I’m sleeping

  • Brief Encounter

    Brief Encounter 1945

    ★★★★ Watched by Bill Griff 16 May 2022

    In the Mood for Luv

  • Ugetsu

    Ugetsu 1953

    ★★★★ Watched by Bill Griff 15 May 2022

    This movie taught me that not every greedy person is a ceramicist, but every ceramicist is greedy. Yet another great addition to the “money outweighs morals” cinematic universe.

  • Audition

    Audition 1999

    ★★★★ Watched by Bill Griff 14 May 2022

    This’s why Tinder scares me

  • Firestarter

    Firestarter 2022

    ★½ Watched by Bill Griff 12 May 2022

    Me: Mom can we watch Logan?

    Mom: We already have Logan at home.

    Logan at home:

  • The Human Condition I: No Greater Love

    The Human Condition I: No Greater Love 1959

    ★★★★★ Watched by Bill Griff 10 May 2022

    Kaji’s List >>> Schindler’s List (no but in all seriousness this is one of the best movies ever made).

  • Hard Boiled

    Hard Boiled 1992

    ★★★★½ Watched by Bill Griff 09 May 2022

    Greatest display of Cantonese testosterone. You call it mindless action, I call it artful destruction. Take your pick.

  • Merrily We Go to Hell

    Merrily We Go to Hell 1932

    ★★★½ Watched by Bill Griff 07 May 2022

    Merrily we cry ourselves to sleep :)

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 58

Review Tags

53
  • w/ mom
  • criterion
  • haha
  • boo!
  • wait.. thats illegal!
  • wtf
  • criterion channel
  • war never changes
  • cried
  • w/ dad
  • a24
  • yeehaw
  • w/ david
  • short
  • w/ lauren
  • w/ andy
  • w/ megan
  • w/ silas
  • shhh
  • w/ rachel
  • w/ grace
  • w/ leila
  • pet oscar
  • snakes
  • w/ kai
  • w/ xander
  • w/ ethan
  • w/ the kino club
  • series
  • w/ susan
  • i simped 😔
  • the great jake gyllenhaal binge
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro